Stowarzyszenie Instytut Nowych Technologii zaprasza do udziału w projekcie „Społecznie Odpowiedzialne NGO” realizowanego w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030.
Głównym celem projektu jest wdrażanie standardów ISO 26000 w organizacjach pozarządowych oraz wprowadzanie najlepszych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu CRS.
Grupa docelowa projektu to 60 organizacji pozarządowych z 6 województw.
Projekt skierowany jest do organizacji, które chcą rozszerzyć swoją współpracę ze światem biznesu stanowiącą jednym z podstawowych kierunków do rozwoju i postępu trzeciego sektora.
Na terenie Województwa Śląskiego projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Inicjatyw Społecznych „FRIS” i adresowany do 12 organizacji, które chcą zdobyć wiedzę poprzez wzięcie udziału w trzydniowych szkoleniach.
W celu zgłoszenia chęci udziału w projekcie skontaktuj się z naszym partnerem pod adresem fundacja.fris@wp.pl
Projekt „Społecznie Odpowiedzialne NGO” składa się z kilku etapów.
Organizacje, które podejmą wyzwanie i spróbują wdrożyć w swojej działalności normę ISO 26000 oraz zasady CRS zostaną krok po kroku przeprowadzone przez cały proces.
Harmonogram projektu
1 etap – Szkolenie wstępne
2 etap – Doradztwo
3 etap – Szkolenia wewnętrzne dla całego zespołu
Szkolenia wstępne, to trzydniowe warsztaty w których udział może wziąć po 2 przedstawicieli z każdej zainteresowanej organizacji.
W ramach warsztatów zostaną między innymi poruszone zagadnienia ze społecznej odpowiedzialności, takiej jak: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie.
Jeśli wciąż się wahasz i masz wątpliwości czy przystąpić do projektu, wejdź na Społecznie odpowiedzialne NGO – TouTube i odsłuchaj naszego podcastu z ekspertką od CRS aby dowiedzieć się więcej.
W ramach projektu przeprowadzono cykl 24 wykładów dla zabrzańskim młodych dziewcząt i kobiet w wieku od 14 do 25 lat, w których ogółem wzięło udział 20 młodych przedstawicielek romskiej mniejszości etnicznej z Zabrza.
Celem projektu było wpieranie młodych romskich kobiet i dziewcząt w rozwoju własnej osobowości oraz branie odpowiedzialności za własne życiowe decyzje, przy jednoczesnymradzeniu sobie z codziennymi trudnościami życia osobistego i rodzinnego.
Dodatkowo dla zainteresowanych 8 uczestniczek projektu przeprowadzono indywidualne sesje coachingowe podczas których młode Romki mogły uzyskać pomoc w rozwiązaniu swoich osobistych problemów, radzeniu sobie ze stresem, dokonywaniu pozytywnych zmian na drodze osobistej a czasem także zawodowej, oraz wsparcie w procesie zmiany.
Zajęcia grupowe i indywidualne prowadzone były przez pedagoga, terapeutę zajęciowego lifecoach’a, oraz coacha psychologii płci mgr Katarzyna Kubiczek Prezes KKW EKSPERT
Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społecznych „FRIS” w okresie od maja do września 2023 rokurealizowała na terenie Zabrza projekt pt. „ Aktywizacja dziewcząt i kobiet romskich wkontekście przedwczesnej ciąży i przerywania nauki” dofinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społecznej iobywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030”.
Warsztaty prowadzone były w grupach 10 osobowych.
Tematyka warsztatów prowadzona na zasadzie ustrukturalnionych spotkań grupowych obejmowała problemy dotyczące;
kształtowania osobowości
wspieranie i stymulowanie rozwoju społecznego młodych dziewczyn
trening kompetencji społecznych
budowanie prawidłowych relacji opartych na dojrzałości emocjonalnej
kształtowanie poczucia własnej wartości
zapobieganie powstawaniu zachowań ryzykownych
Strona internetowa Fundacji Rozwoju Inicjatyw Społecznych "FRIS" powstała w ramach projektu "Regionalny Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej 2.0" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Amit Ray